Кожна людина хоч раз у житті відчуває знесилення, апатію, депресивний стан. Це нормально, так само, як і зміна пір року. Як співав Андрій Макаревич: «Бывают дни, когда опустишь руки, и нет ни слов, ни музыки, ни сил».
Давайте визначимося із поняттями. Ми часто називаємо цей стан депресією. Але насправді депресія – не просто поганий настрій, як прийнято вважати, а серйозне захворювання, яке має певні клінічні прояви. І цей діагноз може поставити тільки лікар. В цій статті ми приділимо увагу іншому явищу, так званій сезонній нудьзі або апатії, зневірі, поганому настрою, які закономірно виникають в осінньо-зимовий період. З чим це пов’язано?
ПРИЧИНИ ЗИМОВОЇ НУДЬГИ
- Нестача сонячного світла
В осінньо-зимовий період світловий день стає коротшим і переважає темний та сутінковий час доби. В результаті в нашому організмі починає вироблятися у великій кількості гормон мелатонін, який регулює ритми сну та неспання. Через це ми можемо відчувати сонливість, меланхолію, апатію. До того ж, в нашому організмі поступово знижується рівень серотоніну (у народі його називають «гормоном щастя»), що спричиняє погіршення настрою.
- Сезонне зниження імунітету та уповільнення процесів в організмі
Ближче до осені обмін речовин уповільнюється, і організм починає глобальну перебудову, готується до холодного періоду. Ця перебудова не проходить без наслідків: організм витрачає на неї свої сили, тим самим послаблює себе. Плюс у зв’язку із недостатньою активністю сонця в організмі може виникнути нестача вітаміну D. Цей вітамін впливає на імунну систему та настрій.
- Менше рухової активності на свіжому повітрі
2 роки тому я провела опитування серед співробітників банку: «Чи гуляєте ви на свіжому повітрі в обідню перерву на роботі?» . Зі 100% опитаних, лише 20% відповіли “так”.
Років 8 тому я була серед інших 80 %. Надворі була глибока осінь. Жовто-гарячий листопад набирав свої оберти, а мене ця картина не радувала. Почувалася, як вичавлений лимон. Зовні все було добре, але настрій — паршивий, апатія, відчувалася важкість і втома.
Я прийшла на прийом до лікаря. Лікар уважно мене вислухала, провела огляд і додала: “Спробуйте гуляти на свіжому повітрі в обідню перерву 20-30 хвилин щодня за будь-якої погоди».
Вийшла з кабінету лікаря спантеличена: “Ну, і рекомендація. І де я гулятиму, та ще й у будь-яку погоду?”
Увечері погуглила і на свій подив знайшла невеликий парк поряд з роботою. Наступного дня вперше пішла гуляти у свою обідню перерву. Під ногами шаруділо строкате листя. Вдих. Яке смачне осіннє повітря! Я не могла надихатися. Мої очі ковзали по килиму з листя, по верхівках дерев, по блакитно-сірому небу. Душа заспівала, як у дитинстві. З прогулянки повернулася з рум’янцем на щоках, бадьора. Через кілька днів виявила, що кудись поділася апатія.
З того часу прогулянка на свіжому повітрі стала невід’ємною частиною мого життя. Коли не вдається вийти вдень, гуляю ввечері після роботи.
Якщо відчуваєте смуток, знесилення, гуляйте на свіжому повітрі за будь-якої погоди, у будь-який час доби. Це внесок в себе, своє здоров’я та довголіття.
10 СПОСОБІВ ВПОРАТИСЯ ІЗ ЗИМОВОЮ НУДЬГОЮ
1. Додайте світла, особливо в ранковий час і впродовж робочого дня. У Фінляндії, наприклад, у кафе, ресторанах в осінньо-зимовий період споруджують цілі світлові ряди, де відвідувач може посидіти та “набратися” світла. Австрійська компанія «Pocket Sky» розробила окуляри, які працюють так само, як і лампа для світлотерапії шляхом подачі світла, що імітує денне світло. Їх можна одягати у похмуру погоду.
2. Гуляйте на свіжому повітрі. Згідно з дослідженням Стенфордського університету, 90-хвилинна прогулянка лісом знижує діяльність конкретної ділянки головного мозку, яка активна, коли людина відчуває негативні емоції або депресивний стан.
3. Доповніть інтер’єр яскравими деталями: декоративними жовтими подушками, помаранчевими серветками, сонячними хризантемами та цитрусовими на кухонному столі. Повісьте над робочим місцем улюблену картину і відпочивайте на ній поглядом.
4. Додайте до гардеробу яскравих акцентів: шаликів, сумочок, рукавичок. Купуйте кольорові ручки та блокноти улюбленого кольору. Кольоротерапія – це унікальне явище. За допомогою кольору ми можемо створювати певну атмосферу та впливати на настрої, відчуття, емоції. Вся помаранчева та жовта гамма – чудові ліки проти нудьги та апатії.
5. Вдихайте аромати лимона, апельсина. Аромати цитрусових фруктів стимулюють кровообіг. Використовуйте свіжі фрукти, їхню цедру: розкладіть у скляні вази і поставте там, де проводите найбільше часу. Також на допомогу можуть прийти і аромаолії. Вони доступні для придбання у будь-якій аптеці. Їх можна використовувати в аромалампах, зволожувачах або простішим способом: змочити бавовняну тканину, відтиснути, нанести пару крапель олії та покласти на батарею.
6. Більше рухайтеся. Бігайте, займайтеся йогою, робіть ранкову зарядку, танцюйте, відвідуйте спортзал, ходіть пішки – головне рухайтеся. Внаслідок фізичного навантаження організм виробляє ендорфіни – гормони радості. Немає фізичного навантаження – немє радості.
7. Припиніть ганяти колами сумні думки та подумайте:
- Яка потреба зараз не задовольняється?
- Чи можу/хочу я зараз вплинути на це?
- Яка моя ціль чи бажаний результат?
Виберіть собі ціль, нехай невелику для початку, і зробіть перший крок, за ним другий. Озирнувшись, ви побачите, що вже пройшли два кроки. Досягнення бажаного – це не пряма дорога, а низка підйомів та спадів. Це нормально і важливо продовжувати йти.
8. Спілкуйтеся з друзями, рідними, близькими, знайомими. Спілкуйтесь особисто, телефоном, онлайн. Головне – чути живий голос. Обіймайтеся зі своїми дітьми та коханими. Обійми покращують настрій і заряджають енергією.
9. Слухайте улюблену музику. Музика має здатність лікувати апатію на рівні з антидепресантами. Налаштовуйтесь на ритми зими. Створюйте плейлисти, які “зігрівають”. Розфарбуйте ваші будні новими відтінками.
10. Читайте книги, що надихають. Насолоджуйтесь хитромудрими та цікавими сюжетами. Пориньте у світ улюблених героїв. Заряджайтеся життєвими силами та натхненням.
Найголовніше вчасно розпізнати зимову нудьгу і не дозволити собі з головою поринути у цей стан. Помітили, що стаєте сумніше з кожним днем? Включайте додаткові світильники, гуляйте на свіжому повітрі, заварюйте свій улюблений напій, змінюйте обстановку, організуйте собі маленьку подорож, насолоджуйтесь музикою, картинами, будь-якими фільмами, мрійте та спілкуйтеся з тими, хто вас “гріє”.
Стаття опублікована у журналі НАВКОЛО WOMAN
https://ukraine.aroundwomen.info/lifestyle/здорові-звички/winter-blues-як-запалити-внутрішнє-сонце/